DENİZ SUYU İLE FİZİK TEDAVİ OLUR MU?

20131212025414dcd      Trafik kazasında omuriliği yaralanan 46 yaşındaki hasta, ‘talassoterapi’ (deniz suyu terapisi) ile tedavi edildi.

Özel bir şirkette pazarlama araştırmacısı olarak çalışan 46 yaşındaki İsmail Gemci, Ağustos 2012’de geçirdiği trafik kazasında boyun omurgası kırıldı. Buna bağlı olarak da her iki kol ve bacağında duyu ve hareket kaybı oluştu. İsmail Gemci’ye 5,5 ay boyunca Kocaeli Romatem Hastanesi’nde yoğun bir rehabilitasyon programı uygulandı. Hastanın tedavisi daha sonra İstanbul Bostancı Romatem Rehabilitasyon Merkez’inde devam etti. Burada hastaya “talassoterapi” uygulandı.

Romatem Fizik Tedavi Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof.Dr, Tunç Alp Kalyon, önce hastanın ayrıntılı bir değerlendirmesinin yapıldığını ardından kapsamlı bir rehabilitasyon programına başlandığını belirtti. Prof. Dr. Kalyon, hastaya ayrıca yeni bir uygulama olan “talassoterapi” uygulandığını söyledi. Rehabilitasyonda nihai hedefin hastaya mümkün olan en üst düzeyde fonksiyonel seviye kazandırmak olduğunu belirten Prof.Dr. Tunç Alp Kalyon, “Amacımız İsmail Bey’in kazadan önceki ev ve iş yaşantısına dönmesini sağlamaktadır. Bu hedefe büyük ölçüde yaklaşmış bulunmaktayız. Hastamız evinde kalmakta, ev içi adaptasyonlar sayesinde tekerlekli iskemle ile günlük aktivitelerini yerine getirebilmekte ve her gün düzenli olarak işine gidip gelmektedir. Böylece ekonomik bağımsızlığına da kavuşmuş olmaktadır” dedi.

“Talassoterapi” adı verilen bu yöntem, yaklaşık 2 bin yıldır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Bu yöntemle yoğunluğu fazla olan deniz suyunun kaldırma kuvveti daha çok olduğu için zayıf kasların su içinde rahatça hareket edebilmesi sağlanıyor. Ayrıca deniz suyunun içindeki çeşitli minerallerin de vücuda olumlu etki ettiği belirtiliyor.

 

ALINTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir