Hamilelikteki Duruş Bozuklukları

Bel ağrısından uyuşmaya kadar hamilelikte birçook sorunun ortaya çıkmasına enden olan duruş bozukluğuna önem verilmesi gerektiğini açıklaya Uzman Fizyoterapist Gökhan Aygül, hamilelerin karşılaşacağı fiziksel problemlerin başında duruş bozukluğunun geldiğini açıkladı. gebelikte büyüyen rahim ve memelerin yanı sıra her geçen gün bebeğin büyümesinin de anne adayının ağırlığını arttırarak duruş bozukluklarına neden olduğunun altını çizen Uzman Fizyoterapist Gökhan Aygül, sırt bölgesinde kamburluk veya karın kaslarında zayıflığın bu dönemde ortaya çıkabileceğini hatırlattı.

Vücutta hamilelik nedeniyle oluşan duruş bozukluklarının hamileliğin sona ermesinin ardından yok olacağını açıklayan Uzman Fizyoterapist Gökhan Aygül, ancak  karın kaslarındaki zayıflığın ve vücuttaki sarkmanın kalıcı olabileceğinin altını çizdi.

Gebelikte uygulanacak olan egzersiz programı ile anne adayına düzgün duruşun öğretilmesi gerektiğini ifade eden Uzman Fizyoterapist Gökhan Aygül, düzgün duruşun en az çaba ile vücutta en fazla yeterliliği sağlayan durum olduğunu açıkladı.

Uzman Fizyoterapist Gökhan Aygül gebelikte yüzmenin duruşu düzeltmek için çok faydalı bir spor olduğunu vurgulayarak, mutlaka risk taşımayan anne adaylarının yüzme ile ilgilenmesi gerektiğini ifade etti.

 

 

Alıntı:sumerhaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir