İnme felç tedavisinde robotik fizik tedavi

İnme sonrası hastayı nasıl bir iyileşme süreci bekliyor?

İnsan beyninde “kullan ya da kaybet” prensibi vardır. Kullanıldığında çabuk gelişen özellikler kullanılmadığında da hızlıca kaybedilebilmektedir. Örneğin inme sonrası hasta uyandığı zaman sağ kolunu kullanamıyorsa birkaç denemeden sonra beyin işin kolayını seçmeyi tercih etmektedir. Eğer hızlıca fizik tedavi ve rehabilitasyon programına başlanmazsa beyin yavaş yavaş sağ elin kabiliyetini kaybederken, sol elin kabiliyetini arttırmaktadır.

Bu da sağ eli iyice körelterek kalıcı felç gelişmesine sebep olabilir. Bunun olmaması için bu dönemi iyi yönetmek gerekmektedir. Burada inmeden dolayı kaybedilen hücreler, bir de etkilenen ama daha kendine gelememiş hücreler bulunmaktadır. İşte bu hücrelere hemen kendini toparlama sinyali göndermek ve bir de etrafta uyuyan ve yeni görev olduğunda bunları öğrenecek kök hücreleri uyandırmak gerekmektedir.

İnme sonrası ne zaman fizik tedaviye başlanmalı?

Özellikle inme, travmatik beyin hasarı, beyin ödemi, beyin kanaması, beyin damar tıkanıklığı sonrası kısmi felç, tam felç olmuş hastalar yoğun bakım sonrası çok yoğun bir fizik tedavi rehabilitasyon programına ihtiyaç duymaktadır. Burada önemli olan nokta doğru hastaya, doğru zamanda rehabilitasyona başlayabilmektir. Erken dönemde yatarak kapsamlı fizik tedavi önemlidir. İnme tedavisinde robotik fizik tedavi iyileşmeye olumlu katkı sağlayabilir.

Kapsamlı nörorehabilitasyon uygulayabilecek tam donanımlı bir inme fizik tedavi merkezi seçmek önemlidir. Yatılı fizik tedavi veya ayaktan fizik tedavi programı profesyonel bir ekip tarafından uygulanmalıdır. Burada tam bir ekip çalışması gerekir. Kapsamlı nörorehabilitasyon ekibi fizik tedavi rehabilitasyon uzmanı hekim, fizyoterapist, ergoterapist, iş uğraşı terapisti, rehabilitasyon hemşiresi, yutma terapisti, dil ve konuşma terapisti, fizik tedavi teknikeri, psikolog içeren kalabalık bir gruptan oluşur. Türkiye inme tedavisi ve felç tedavisi konusunda en iyi hastane ve en iyi merkezlere sahiptir.

Hastanın inme tedavisi erken döneminde tüm ihtiyaçlarına cevap verebilmek için fizik tedavi merkezinin her tıp branşının bulunduğu bir hastane kompleksinin içinde olması tercih nedeni olmalıdır. Çünkü erken dönem inme felç tedavisinde hastanın taşıdığı riskler nedeni ile her an diğer branşlara ihtiyaç duyulabilmektedir.

İnme felç tedavisinde fizik tedavi merkezinin robotik rehabilitasyon alt yapısına sahip olması hastanın göreceği faydayı arttırmaktadır. İnme tedavisinde hastanın kalıcı felç kalmasını önleme ve başarılı bir tedavi yürütülmesinde robotik fizik tedavinin katkısı büyüktür.

İnme tedavisinde sık kullanılan robotlar nelerdir?

İnme tedavisinin halk arasında doğrudan sonuç olan felç tedavisi şeklinde tanımlanması oldukça sıktır. İnme tedavisinde robotik fizik tedavinin en iyi uygulandığı ülkelerin başında Türkiye’nin gelmektedir.

Robotik Yatak ile Erken Yürüme: Felç tedavisinde robotik yatak ile pasif yürüme, yürüme robotu ile pasif, aktif yardımlı ve aktif doğru yürüme ve el kol robotu ile erken dönemde el ve kolun doğru kullanılmasının yeniden öğrenilmesi mümkün olabilmektedir.

Robotik yatak denen sistemle hasta yavaş yavaş dikleştirilirken pasif olarak da yürümesi sağlanmaktadır. Erken dönem tedavisi için robotik yatak dik durmayı hatırlatmakta ve pasif yürüme ile ayaklardan beyine uyarı göndermek için kullanılmaktadır.

Kaynak : CNN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir