Sahte Fizyoterapistlere Dikkat!

     Ülkemizde insan sağlığı üzerinden para kazanmayı meslek haline getiren sahtekârlar azımsanmayacak boyutlara ulaşmıştır. Sağlık sorunlarına çare bulmak için her yolu denemeye çalışan hastalar, ehliyet ve liyakat sahibi olmayan diplomasız tabiri caizse merdiven altı çalışan, umut taciri sahtekârların ellerine düşebilmektedir. Bu sahtekarların son zamanlarda kendilerini kamufle etmek için fizyoterapist unvanını kullandıklarını çokça duymaktayız.

 

Fizyoterapist olmanın yolu kanunlarla belirlenmiş olup, fizyoterapist olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık fizik tedavi ve rehabilitasyon/fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünden mezun olmuş olunması gerekir. Hafta sonu kurslarıyla ya da sertifikasyon programlarıyla fizyoterapist olunmayacağı gibi, bu yollarla fizyoterapist olacağını ifade edenler, 26 nisan 2011 tarih 27916 sayılı  resmi gazetede yayımlanan 6225 sayılı  kanuna göre suç teşkil etmektedir.
Halk sağlığını hiçe sayanlar hakkında caydırıcı bir cezai işlemin olmaması sahte fizyoterapistlerin cesurca hareket etmesine neden olmaktadır. Ülkemizin hemen hemen her yerinde halk sağlığını hiçe sayıp ortalıklarda cirit atan bu sahtekârlar, hastalarda geri dönüşü olmayan kalıcı hasarlara ve sakatlıklara neden olabilmektedirler. Sahte fizyoterapistler özellikle masaj salonları, güzellik merkezleri, spor salonlarında fizyoterapi uygulaması yaptıklarını ifade ederek halkı dolandırmaktadırlar.
Sahte fizyoterapistlerin ülkemizin dört bir köşesinde sağlığı hiçe sayarak tedavi ediyorum ayağıyla yaptıkları uygulamalardan dolayı birçok çocuğun sakat kalmasına,  bel boyun ağrılı hastaların fıtık olmasına ve ameliyat masasına yatmalarına sebep olduklarına şahit olmaktayız. Fizyoterapi uygulamalarının yanlış uygulanması halinde yarardan ziyade zarar vermektedir.
Fizyoterapistlerin uyguladıkları tedavi metodları tamamen kanıta dayalı olup ve bilimseldir.
İnsan sağlığını hiçe sayanların elinde oyuncak olmamak adına var olan sağlık problemlerinin daha da artmaması için sahte fizyoterapistlere dikkat etmelerini, gerekirse diplomalarının olup olmadıklarını sorgulamalarını, şüphelenmeleri durumunda halk sağlığı müdürlüklerine şikâyet etmeleri konusunda halkımızı uyarıyoruz.
Uzman Fizyoterapist
Zekeriya KALKAN
ALINTI: kamuajans.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir