Yüzme ve Skolyoz

Sportomed Skolyoz ve Omurga Kliniği Uzman Fizyoterapistlerinden Kadriye Şahin Yorgun, yüzme sporunun skolyoz yani omurga eğriliği üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koyan güncel araştırmaları anlattı.

Fizyoterapist Kadriye Şahin Yorgun “Skolyozlu kişilere yüzme en çok tavsiye edilen egzersizler arasında. Eskiden yüzmenin skolyozun ilerlemesini yavaşlattığına hatta skolyoz açısını düşürdüğüne inanılıyordu. Ancak günümüz araştırmaları yüzmenin omurga problemlerini düzeltmede yardımcı olmadığını aksine durumun daha da kötüye gitmesine neden olabileceğini gösteriyor” dedi.
ISITILMIŞ YÜZME HAVUZU BİLE VÜCUT SİMETRİSİNİ ETKİLİYOR
“Erken dönem (doğumdan ilk 1 yaşına kadar geçen sürede) ısıtılmış kapalı yüzme havuzuyla tanışmış çocuklarda, tanışmamış olanlara oranla göğüs asimetrisinin ve skolyozun gelişme riskinin çok yüksek olduğu gözlenmiş” diyen Fizyoterapist Kadriye Şahin Yorgun sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüzme adolesan çağı olarak isimlendirilen ergenlik dönemlerinde skolyozu ve artmış kifoz-lordoz açısının düzeltmesi için çok sık tavsiye edilen sporlardan biri olmuştur. Ancak çalışmalar yine gösteriyor ki rekabet içeren yüzme sporu göğüs asimetrisini artırıyor. Bu durumun skolyoz açısını düşürmenin aksine cobb açısını artırdığı ve skolyozu ilerlettiği düşünülüyor. Yüzmenin kifoz ve lordoz açısı artmış kişilerde de beklenenin aksine torakal kifoz ve lumbal lordozu artırdığı gözlenmiş. Aynı zamanda yüzmenin kadınlarda bel ağrı problemlerini artırdığına dikkat çekilmiş.”
UZMAN GÖRÜŞÜ ALARAK SPORA BAŞLAYIN
Fizyoterapist Kadriye Şahin Yorgun “Skolyoz tedavisinde yüzmenin etkisini araştıran çalışmalara devam ediliyor. Ancak son araştırmalar yüzmenin skolyoz tedavisinde kesin bir çözüm olmadığını ve olumsuz etkileri de olabileceğini gösteriyor. Bu nedenle tercih edilecek spor, dans veya sosyal aktivitelere karar verirken muhakkak bir uzman görüşünün alınması gerekiyor” uyarısında bulundu.

kaynak: posta.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir